Končiaci primátor Poltára rozdal svojim najvernejším odmeny vo výške 90-tisíc eur

V okresnom meste Poltár exprimátor rozdával na konci volebného obdobia svojim verným zamestnancom zlaté padáky, pričom región má dlhodobo povesť hladovej doliny.

Končiaci primátor Poltára rozdal svojim najvernejším odmeny vo výške 90-tisíc eur

Autor fotografie: TASR

Napríklad vedúca pracovníčka, ktorá zarábala približne 1 000 eur brutto, odišla koncom minulého roka z mestského úradu s odmenou vo výške 7 000 eur. Bývalý primátor Pavel Gavalec rozdal odmeny vo výške viac ako 67 000 eur, spolu s odvodmi z mestského rozpočtu odišlo 90 000 eur.

Zopár jeho najvernejších si polepšilo o štvorciferné sumy. Piati z nich z mestského úradu odišli, z toho štyria po sebe zanechali počítače s kompletne vymazanou agendou. Znemožnili tak chod samosprávy.

Chýba investor

V Poltári už iba s nostalgiou spomínajú, ako sa im tu dobre žilo v časoch, keď miestne sklárne dávali prácu viac ako tisícke ľudí z mesta a okolia. Hneď pri vstupe do malého mesta na južnom Slovensku umocňuje súčasnú depresívnu situáciu v hladovej doline pohľad na chátrajúci objekt fabriky.

V meste chýbajú služby, obchodná sieť, nákupná sila je žalostne slabá, chýba investor, ktorý by Poltárčanom dal prácu. Veľa miestnych zutekalo, ostali iba nadšenci a zanietení lokálpatrioti. Niekoľko takýchto aktivistov, kritizujúc hospodárenie bývalého primátora, sa zoskupilo okolo novozvolenej primátorky Martiny Brisudovej.

„Prípad Poltára nie je ojedinelý, vystihuje smutný stav časti slovenských miest a obcí. Menšie samosprávy unikajú pozornosti verejnosti. Iba vďaka aktivizácii občanov sa vytvára potenciál na dosiahnutie pozitívnych zmien. Samotný Poltár je dobrým príkladom toho, ako konanie aktivistov priviedlo nielen časť poslancov, ale aj ďalších občanov k záujmu o dianie na radnici,“ vysvetlil predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska Peter Uhlár.

Dnes stojí prvýkrát v histórii mesta na čele samosprávy nestranícky kandidát a na dôvažok žena. Pri našom rozhovore primátorka skloňuje slovo transparentnosť, aj preto nových pracovníkov na mestskom úrade vyberie komisia prostredníctvom výberového konania. Doteraz si primátor zamestnancov určoval sám, iba na základe pohovoru.

Bývalé sklárne zamestnávali stovky ľudí z mesta a okolia.

Zdroj: Michal Smrčok

Porušil zákon

„Bývalý pán primátor mi odovzdal iba insígnie. Chýbali niektorí vedúci oddelenia aj sekretárka. Neprebrala som od neho žiadny protokol, nevedela som, aké úlohy sú rozpracované, agenda z počítačov bola vymazaná,“ hovorí nová primátorka.

Údiv ich však čakal, keď zistili, aké štedré zlaté padáky porozdával exprimátor.

„Rozlúčka s mocou rozdávaním odmien v devastačných výškach pre rozpočet však nie je ojedinelým prípadom. Známe je aj medializované dianie v obci Brunovce a menej všímané v obciach Čierne Pole či Malčice,“ opísal realitu na Slovensku Peter Uhlár.

Našťastie, väčšina nových poslancov v Poltári sa zhodla, že na takýto postup by si mal posvietiť hlavný kontrolór.

„Odmeny boli vyššie, ako bol strop na vyplatenie odmien stanovený v podnikovej kolektívnej zmluve. Výdavok sa čerpal nad rámec schváleného rozpočtu bez vykonania rozpočtových opatrení. Porušil sa tak zákon o rozpočtových pravidlách. Mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku či k zneužívaniu právomoci verejného činiteľa,“ konštatuje hlavný kontrolór.

„Nie som proti odmenám, sú motivujúce. Lenže v Poltári nemôžeme robiť revolučné zmeny, pretože musíme riešiť základné problémy, ako napríklad údržbu mesta. Takmer všetky mestské budovy sú v havarijnom stave, máme prepadnutú strechu v knižnici v mestskej časti Zelené, zateká nám do reštauračného zariadenia Krištáľ,“ vymenovala Martina Brisudová.

Odmena a trest

Pavel Jánošík je mestským poslancom od roku 1998.

„Chodníky sa u nás opravovali naposledy v roku 2012, s výnimkou jedného. Potrebujeme opraviť ešte niekoľko ciest vrátane mestskej časti Zelené a dobudovať kanalizáciu na Podhorskej ulici. Detské ihriská sa zrušili, pretože kontrolovať a vymieňať piesok bolo pre mesto nákladné. Máme iba zničené lavičky, ktoré treba opraviť a hlavne doplniť v celom meste.“

Nová primátorka Martina Brisudová našla na úrade prázdne počítače.

Zdroj: Michal Smrčok

Ján Štefančík má 69 rokov, je miestny aktivista, zaujíma sa o verejné veci, hoci prekonal onkologickú operáciu a ako hovorí, narodil sa druhýkrát.

„Syn mi neraz povedal, nechaj to tak, aby sa nám niečo nestalo. Celý život som pracoval v poľnohospodárstve, kde sa nedalo robiť nepoctivo a polovičato. Preto poctivú prácu očakávam aj od vedenia mesta. Celých 5 rokov som chodieval na mestské zastupiteľstvá, na svojej webovej stránke som upozorňoval na prešľapy v samospráve,“ vysvetľuje nám.

O poltárskych zlatých padákoch sa dozvedel vďaka zákonu o slobodnom prístupe k informáciám.

„Nikto nevie, za čo si také vysoké odmeny zaslúžili. V iných firmách by boli, naopak, potrestaní, pretože znefunkčnili chod mestského úradu.“

Aj skepsa

Súčasné vedenie mesta bude o situácii informovať Najvyšší kontrolný úrad a orgány činné v trestnom konaní. Poltárski aktivisti sú síce odhodlaní, zároveň netaja skepsu.

„Zisťujeme stav mestského majetku, napríklad v technických službách. Stavebný cestný valec sa len tak nachádzal v domácnosti súkromnej osoby,“ hovorí primátorka.

Alebo, mesto v minulosti sanovalo starú tehelňu, na dvore technických služieb uskladnili asi 20 ton železa, krátko po voľbách však zmizlo. Prípad vyšetruje polícia, čo je však zarážajúce, železo nie je v inventarizačnom zozname.

Celé roky v Poltári bojujú s lesnou zverou na bývalej mestskej skládke. Exprimátor totiž ako štatutár mesta podpísal s miestnym poľovníckym združením, ktorému predsedá, zmluvu, na základe ktorej môžu jelene a srnce takýmto spôsobom využívať mestský majetok. Prípadom sa zaoberala polícia, skutok bol „iba“ správnym deliktom, ktorý mal riešiť obvodný lesný úrad.

Pohľad na jednu z mestských budov.

Zdroj: Archív mesta Poltár

Keďže skládku rekultivovali za peniaze z eurofondov, niekdajšia aktivistka a súčasná zástupkyňa primátorky Bronislava Garajová na tento stav upozornila vládnu organizáciu, ktorá má na starosti práve odhaľovanie podvodov s peniazmi z eurofondov.

Napriek tomu lesná zver dodnes využíva rekultivovanú skládku. Až nové vedenie mesta plánuje vypovedať spomínanú zmluvu. Ako uviedol Peter Uhlár, činnosť aktivistov je vo všeobecnosti veľmi ťažká a predstavuje beh na dlhé trate. „Výsledok je však prínosom pre všetkých.“

Ústavný súd

Pavel Gavalec viedol v uplynulých rokoch Poltár s podporou Smeru-SD, tentoraz bojoval o primátorské kreslo pod záštitou SNS. V telefonickom rozhovore nám povedal, že v čase našej návštevy Poltára nebude v meste, napriek tomu sme zazvonili aj u neho doma. Vyšiel na dvor, odmietol sa však vyjadriť.

Ako neúspešný kandidát na primátorský post podal sťažnosť na Ústavný súd. Podľa neho sa porušil zákon, jeden z kandidátov na poslanca viezol členov okrskovej komisie k voličovi s urnou v aute, ktoré bolo oblepené agitačnou reklamou kandidátky Martiny Brisudovej. Sťažnosť z Poltára zaregistrovali 20. novembra, Ústavný súd rozhodne do 90 dní.

Autor článku: Erika Szalayová, ŽIVOT

Článok sme zverejnili so súhlasom vydavateľa a originál nájdete tu

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *