Vzdelávací projekt s Dobrou Krajinou
Priatelia patrí vám poďakovanie za podporu počas minulého roku prostredníctvom projektu cez Dobrú Krajinu, ktorou sme získali možnosť podporovať aktivistov a poslancov, ktorí bojujú s aroganciou moci najmä v malých obciach slovenských samospráv.
Celý minulý rok sa náš projekt tešil podpore mnohých z vás, ktorí priebežne pomáhate svojimi finančnými darmi realizovať naše snahy, pomáhať všade tam, kde nás požiadali o pomoc proti nežiaducim a protizákonným praktikám starostov obcí. Vzhľadom k tomu, že rok 2018 bol volebným rokom pre samosprávy, vo väčšine prípadov kde sme pôsobili, sme riešili aj postupy vhodné pre úspech vo voľbách.
Teší nás, že aj vďaka podpore vás darcov, sme mohli zaznamenať úspechy pozitívne zmýšľajúcich aktivistov v mnohých obciach kde sme pôsobili na požiadanie aktivistov, či poslancov zastupiteľstiev a považujeme volebný úspech v obciach, Malčice, Čičava, Nálepkovo, Čierne Pole, Pohranice a Keť za výbornú prácu ľudí, ktorí si okrem vlastného nasadenia osvojili aj niektoré praktiky ZOMOS pri presadzovaní svojich predstáv o riadení obce.
Pozitívna zmena v Nitre, Trenčianskych Tepliciach, Snine, Poltári či Rajci, má tiež prvky na ktorých sme sa s novými predstaviteľmi týchto miest zhodli. Kompletná výmena vedenia obce Muránska Dlhá Lúka obzvlášť potešila. Zmeny v zastupiteľstvách obcí Hrabušice, Horná Streda, Turňa, Krajná Poľana, Liptovský Ján, Ostrý Grúň, Melčice – Lieskové, ale aj vo Vysokých Tatrách a mnohých ďalších, tiež znamenajú nádej na zmenu k lepšiemu v týchto obciach.
Samozrejme evidujeme obce stagnujúce v situácii kedy starostka, či starosta obce dokázal do takej miery traumatizovať obyvateľov obce, že nenabrali odvahu ani v tajných voľbách vymeniť týchto ľudí za empatickejších a predstavujúcich lepšiu formu vedenia obcí. Tam sa na požiadanie budeme radi vracať a hľadať spoločne s miestnymi poslancami a aktívnymi obyvateľmi formy aktivít, vhodné na zmobilizovanie obyvateľov dotknutých obcí aby sami rozhodli o tak potrebných zmenách. Len dokonalá znalosť práv poslanca zastupiteľstva dokáže pozdvihnúť sebavedomie poslanca malej obce tak, aby dokázal spolu s kolegami poslancami zastupiteľstva, eliminovať hrubý nátlak a aroganciu moci. Našu činnosť smerujeme na dosiahnutie zmeny vedomia zakríknutých a neinformovaných poslancov, ktorým starostovia neumožnia účasť na odbornom školení a musia odolávať jeho intrigám a zneužívaniu postavenia starostu. Náš projekt na Dobrej krajine je o vzdelávaní k občianskym právam v samospráve všade tam, kde si starosta uzurpuje moc a zneužíva svoje postavenie aj práve preto, že obyvatelia sú účinne zastrašovaní, poslanci nepoznajú svoje práva a každý obyvateľ obce ktorý poukáže na neduhy starostu alebo servilnosť poslancov zastupiteľstva sa dostáva do nemilosti a je predmetom zastrašovania.
V takto spravovanej obci prekvitá korupcia, transparentnosť je neznámym pojmom. Rodinkárstvo je štandardným prvkom takto riadených obcí, kde je následne aj zvýhodňovanie blízkych ľudí a všetky neduhy feudálneho vládnutia prítomné v každodennom živote obyvateľov obce.
Nemusí to tak byť. Uvedené príklady sú dôkazom toho, že veci svojej obce môžu jej obyvatelia vrátiť do svojich rúk a ZOMOS im v tom aj vďaka vám, našim darcom, môže účinne pomáhať. Registrujeme stále množstvo obcí kde je stav riadenia obce na úrovni stredoveku a tento stav sa pokúsime aj tento rok o niečo znížiť alebo aspoň zmierniť negatívny dopad takéhoto riadenia obce, na poslancov a obyvateľov obce, ktorí ešte nezanevreli na svoju komunitu a veria, že je stále nádej na zmenu, ak to správne spoločne uchopíme.
Celé Slovensko sa smialo Fekišovciam, my sa ale nesmejeme, lebo si uvedomujeme, že Fekišovce sú len jednou zo stoviek samospráv kde evidujeme podobný stav. A práve preto, zastavíme sa aj vo Fekišovciach.
K tomu milí priatelia potrebujeme aj vás, našich darcov a sympatizantov a preto veríme, že vašu priazeň si zachováme aj naďalej, za čo vám srdečne ďakujeme.
Vladimír Špánik
Združenie občanov miest a obcí Slovenska – ZOMOS
(článok je zverejnený na portáli Dobrá krajina)
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!